Samsung, Intel'i geride bıraktı!

Açıklanan raporlara göre Samsung artık dünyanın bir numaralı çipset üreticisi olmayı başardı. İşte Intel'in 24 yıllık hanedanlığına son veren Samsung'un rakamları.

Geçtiğimiz günlerde sizlere Samsung'un geride bıraktığımız çeyreği rekor bir kazançla kapatmayı başardığının haberini iletmiştik. Görünüşe göre bu rakamlar yalnızca bir rekorun kırılmasını değil, dünyanın en büyük çipset üreticisi ünvanının da el değiştirmesini sağladı.


24 yıllık hanedanlık yıkıldı!

İşin ilginç tarafı da 24 yıldır bu ünvana sahip olan Intel'i bugüne dek kimsenin geçememesine karşılık, Samsung'un bu işi bir tane bile mobil olmayan çipset üretmeden başarmış olması.

Samsung bugüne kadar yalnızca mobil işlemciler üretti ve açıklanan rakamlara göre 15.7 milyar dolar kazanç elde etti. Bu kazancın 7.2 milyar dolarının da net kâr olduğu belirtildi.
Intel tarafına baktığımızda geride bıraktığımız çeyrekte 14.8 milyar dolar gelir elde etmesine rağmen, bu gelirin yalnızca 3.8 milyar doları kâr olarak belirtiliyor.

Yani iki firmanın yalnızca çipset üretiminden elde ettiği kârlara baktığımızda Samsung'un rekor bir kâr elde ederek Intel'i neredeyse ikiye katlamayı başardığı görülüyor.

*

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski