Header Ads

Apple'dan Nokia'ya 2 milyar dolar ödeme!

Nokia'nın ikinci çeyrek sonuçları, Apple tarafından yapılan 1.7 milyar avroluk (2 milyar dolarlık) nakit ödemeyle iyileşti. İşte Apple tarafından yapılan ödemenin detayları!

 Nokia bugün finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket piyasa beklentilerini yenerek, hisse başına kazancın 0.05€ öngörüsü yerine 0.08€ seviyesine yükselmesini sağladı. Nokia Technologies 2016 yılının ikinci çeyreğine kıyasla işletme karında %90'lık bir artış kaydetti. Nokia, son çeyrekte 6.6 milyar dolar gelir sağlamış, ancak 517.3 milyon dolar kar etmişti.


Patent anlaşmazlıklarını bitirmek için 2 milyar dolar ödeme!

Nokia, Apple'ın geçtiğimiz çeyrekte şirketler arasındaki patent anlaşmazlıklarını çözmek için yapılan anlaşmanın bir parçası olarak 2 milyar dolar nakit ödeme yaptığını açıkladı.

Apple ile yaptığı anlaşmanın basit bir patent anlaşmasından fazlası olduğunu söyleyen Nokia, önümüzdeki dönemde yapılacak ortak çalışmaların IP Routing, Optik Ağ ve Dijital Sağlık gibi konuları da kapsayacağının belirtti. 

Nokia geçtiğimiz aylarda Apple’a patent davası açmış, Apple da buna karşı bir davayla yanıt vermişti. Cupertino merkezli şirket, Nokia’nın sahibi olduğu Withings’in markasını taşıyan ürünlerin satışını da sonlandırmıştı. Apple uzlaşmanın ardından Withings markalı Nokia sağlık gereçlerini satışa geri çıkardı.

Hiç yorum yok

Red Tekno. Blogger tarafından desteklenmektedir.