Akıllı telefon satışlarının ilk çeyrek karnesi

IDC, bu yılın ilk çeyreğine dair akıllı telefon pazarının durumunu yeni raporuyla gözler önüne serdi. Peki, ilk çeyrekte hangi üreticilerin yüzü güldü?

 IDC tarafından sunulan son rapora göre, küresel akıllı telefon satışları ilk çeyrekte artış göstermeyi başarmış durumda. Hatta bu artış, beklentilerin üzerinde olmasıyla pazar için umut vadediyor.

Akıllı telefon pazarında zirvedeki isimler değişmedi

Analitik şirketi IDC, ilk çeyrek için akıllı telefon sevkiyatlarındaki artışın yüzde 3.6 seviyesinde olacağını öngörmüştü ancak ortaya çıkan rakam yüzde 4.3 değerinde. Ocak ile Mart ayları arasında ortalama olarak 347.4 milyon akıllı telefonun satıldığı ifade edilirken, geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 332.9 milyondu.

İlk çeyreğin galibi ise Samsung olarak öne çıkıyor. Şirket toplamda 79.2 milyon akıllı telefon sevk ederek, küresel akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 22.8’inde söz sahibi oldu. Apple ise ikinciliğini koruyarak 51.6 milyon akıllı telefon sevk etmiş ve pazarda yüzde 14.9’luk pay elde etmeyi başarmış. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde Samsung’un aynı miktarda cihaz sevkiyatıyla (79.2 milyon) yüzde 23.8 paya ve Apple’ın ise 51.2 milyon sevkiyatla yüzde 15.4 paya sahip olduğunu da not olarak düşelim.
Samsung ve Apple’dan sonra Çinli üreticiler ilk beşteki diğer üç sırayı almış durumda. Üçüncü sıradaki Huawei ilk çeyrekte 34.2 milyon cihaz (yüzde 9.8), dördüncü sıradaki Oppo 25.6 milyon cihaz (yüzde 7.4) ve beşinci sıradaki Vivo 18.1 milyon cihaz (yüzde 5.2) sevkiyatı gerçekleştirmiş olarak gözüküyor.

IDC, mobil pazara giren birçok amiral gemisi olduğunu ancak büyümenin hala birçok pazardaki daha uygun fiyata sahip akıllı telefonlar ile gerçekleşeceği beklentisinde. Ek olarak, şirketlerin tek bir üst kalite tasarımla üst seviye ve alt seviye arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmaya başladığına ve bu sayede ortalama bir tüketicinin aşırı fiyata sahip olmayan markalara yöneldiğine vurgu yapılıyor.

Samsung ve Apple her çeyrekte yüksek sayıda akıllı telefon satışı gerçekleştirdiği için iki şirketin de Çinli rakiplerine göre yavaş büyüme değerlerine sahip olduğunu belirtelim.

IDC'nin ilk çeyrek raporunun tamamına bu adresten erişebilirsiniz.

*

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski